DUYURULAR

Prens Adaları & Su Altı Araştırmaları

KÜMAD İnstagram Canlı Yayın Konferans: Prens Adaları & Su Altı Araştırmaları - Doç. Dr. Ahmet BİLİR - Yer: Kocaeli Arkeoloji Müzesi Konferans Salonu - 19.04.2022 - 16:00 @kumadorg

ORTA ASYA & SİBİRYA'DA KADIN ŞAMANLAR

KÜMAD İnstagram Canlı Yayın Konferans: Orta Asya ve Sibirya'da Kadın Şamanlar - Araştırmacı Dilara BAYRAK - Yer: Kocaeli Arkeoloji Müzesi Konferans Salonu - 31.03.2022 - 16:00 @kumadorg

ESKİ ÇAĞLARDAN GÜNÜMÜZE KADIN

KÜMAD İnstagram Canlı Yayın Konferans: Eski Çağlardan Günümüze Kadın - Prof. Dr. Ayşe Tuba ÖKSE - Kocaeli Üniversitesii Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı - Yer: Kocaeli Arkeoloji Müzesi Konferans Salonu - 08.03.2022 - 16:00 @kumadorg

İZNİK GÖLÜ SUALTI BAZİLİKA KAZISININ ARKEOLOJİ BİLİMİNE KAZANDIRDIKLARI

İznik Gölü Sualtı Bazilika Kazısının Arkeoloji Bilimine Kazandırdıkları – Miras Sohbetleri Zoom Canlı Yayını Tarih: 7 Nisan 2021 Saat: 18:00 Konuk: Prof. Dr. Mustafa ŞAHİN Moderatör: Serkan GEDÜK Zoom Canlı Yayın Linki: https://us05web.zoom.us/j/87657235546?pwd=U2J4N3UzYmdjaFdPLzZtVklUcVI5QT09 Meeting ID: 876 5723 5546 Passcode: ksQR7S Linke profilimizden ulaşabilirsiniz.

KÜLTÜR VARLIĞI KAÇAKÇILIĞI

13 Ocak 2021 Çarşamba günü saat 17:00'da Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Kaçakçılıkla Mücadele Daire Başkanı Zeynep BOZ, moderatör Serkan GEDÜK eşliğinde 'Kültür Varlığı Kaçakçılığı' konusunda yapılan çalışmaları kumadorg instagram hesabında yapılacak canlı yayında ilgililere aktaracakalar.

TÜRKİYE'DE SUALTI ARKEOLOJİSİ

30 Aralık 2020 Çarşamba günü saat 17:30 ‘da Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Başkanı Doç. Dr. Hakan ÖNİZ, moderatör Serkan GEDÜK eşliğinde “Türkiye’de Sualtı Arkeolojisi” konusunda yapılan çalışmaları kumadorg insatgram hesabından canlı yayında ilgililere aktaracaktır.

TÜRK MUTFAK KÜLTÜRÜ

Dünyanın en ünlü şeflerinin hayatlarını konu alan Netflix belgeseli ‘Chef’s Table’a konu olan, Çiya’nın kurucu ustası ve Yemek ve Kültür Dergisi yayın kurulu üyesi : Musa Dağdeviren “Türk Mutfak Kültürüne” dair bilinmeyenleri moderatör Serkan GEDÜK eşliğinde ilgililere anlatacak.

KÜLTÜREL MİRAS & DEPREM PANELİ

Kocaeli Müzesi Müdürlüğü olarak olarak organize edilen ve derneğimizin katkılarıyla gerçekleşen “Kültürel Miras ve Deprem” başlıklı paneli Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Konferans salonunda gerçekleştirldi. Katkılarından dolayı İstanbul Üniversitesi emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin İLKIŞIK’a , İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğr. Üyesi ve Kocaeli Kızılay Şube Başkanı Doç Dr. Cengiz İPEK’e ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğr.Üyesi Doç. Dr Alparslan Hamdi Kuzucuoğlu’na Müze Müdürü tarafından plaket takdim edildi. Depremle ilgili çok önemli bilgilerin verildiği panelde, deprem sırasında yapısal ve yapısal olmayan risklerin yaratığı tehlikelerin neler olduğu, nasıl azaltılabileceği ve ne gibi önlemlerin alınabileceği konularına yer verildi. Bu konuda yapılan konferans, panel ve eğitim çalışmalarının önemi vurgulandı.

HERITAGE'21 / 5

5. Uluslararası Koruma, Restorasyon, Arkeoloji, Müzecilik Teknolojileri Fuar ve Konferansı 24-26 Mart 2021 tarihlerinde 5. kez düzenlenecek olan Heritage Istanbul, Türkiye’de kültürel miras bilincinin artması ve korunması gibi konuları kendisine sosyal misyon edinen ve bu misyon doğrultusunda ürün, hizmet ve teknolojilerin geliştirilmesini hedefleyen koruma, restorasyon, arkeoloji, müze, teknoloji fuarı ve konferansıdır. TC Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve İBB gibi sektörün en önemli kamu paydaşları tarafından desteklenen, Heritage Istanbul, müzecilik, arkeoloji, restorasyon sektörlerinde faaliyet gösteren lider uluslararası firmaların stantlı katılım gösterdiği; konferans, söyleşi ve atölye gibi renkli etkinliklerle konularında uzman birbirinden değerli ismin kültürel miras meraklılarıyla buluştuğu sektörde marka olmayı başarmış bir platformdur. KÜMAD ailesi olarak 5. Uluslararası Koruma, Restorasyon, Arkeoloji, Müzecilik Teknolojileri Fuar ve Konferans5. Uluslararası Koruma, Restorasyon, Arkeoloji, Müzecilik Teknolojileri Fuar ve Konferans yerimizi alacağız.

ARKEOLOJİK VE JEOLOJİK VERİLER IŞIĞINDA İZMİT KÖRFEZİNDEKİ YERLEŞİM COĞRAFYASI

KÜMAD İnstagram Canlı Yayın Konferans: Arkeolojik ve Jeolojik Veriler Işığında İzmit Körfezindeki Yerleşim Coğrafyası - Dr. Ayşin KONAK - Kocaeli Arkeoloji Müzesi Konferans Salonu - 10.02.2022 - 14:00 @kumadorg

KOCAELİ ARKEOLOJİ MÜZE'SİNİN KÜLTÜREL MİRASA KATKILARI

İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü 2020-2021 Akademik Yılı Seminerlerinin 13. bölümünde “Kocaeli Arkeoloji Müzesi’nin Kültürel Mirasa Katkıları” başlığı ile 30 Nisan 2021, 09:30’da zoom canlı yayınındayız.

CAMIN SERÜVENİ

Camın Serüveni - Miras Sohbetleri Zoom Canlı Yayını Tarih: 11 Mart 2021 Saat: 18:00 Konuk: Prof. Dr. Üzlifat ÖZGÜMÜŞ Moderatör: Serkan GEDÜK Büyüleyici renkleri ve saydamlığıyla vazgeçilmez bir malzeme olan Cam yüzyıllardan beri yaşantımızın her alanına girmiş durumdadır. En eski çağlardan günümüze uzanan yaklaşık 4500 yıllık bir süre içinde camın kalitesi ve katkı maddeleri, cam ürünün şekli ve bezemesi, çağdaş teknik ve stilleriyle birlikte oldukça değişmesine rağmen el üretimi cam yapımı hemen hemen hiç değişmeden günümüze kadar ulaşmıştır. Zoom Canlı Yayın linki https://us05web.zoom.us/j/83584287148?pwd=UFlTbW5GbTRCaWRnRmVwL1VhY1RXZz09 Meeting ID: 835 8428 7148 Passcode: 3MBymi

ÇAĞLAR BOYUNCA ANADOLU - KIBRIS İLİŞKİLERİNE ARKEOLOJİK BAKIŞ

Anadolu ve Kıbrıs'ın tarih boyunca ilişkili gelişim süreçlerinin anlatılacağı Doç. Dr. Bülent KIZILDUMAN'ın konuk olacağı, moderatörlüğünü Serkan GEDÜK'ün gerçekleştireceği Miras Sohbetleri - 28.01.2021 / 17:00'da @kumadorg instagram hesabında canlı yayınlanacaktır.

TÜRKİYE'DE RESTORASYON VE KONSERVASYON MESLEĞİNİN GELECEĞİ

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bekir ESKİCİ’nin konuk olacağı ve KÜMAD Başkanı ve Kocaeli Müze Müdürü Serkan GEDÜK'ün moderatörlüğünü yapacağı "Türkiye’de Restorasyon ve Konservasyon Mesleğinin Geleceği" konulu sosyal medya oturumu kumadorg İnstagram hesabından canlı yayınında ilgilere anlatılacak.

ROMA'NIN GİZEMLİ BAŞKENTİ NICOMEDIA

Kayıp Roma Başkenti Nikomedia’ya (Kocaeli) dair yenilikçi arkeolojik çalışmalarıyla tanınan, Türk Bilim İnsanı olarak alanında ilk kez Harvard Üniversitesi’nin prestijli enstitülerinden Radcliffe Gelişmiş Bilimler Enstitüsü’ne seçilen Doç. Dr. Tuna ŞARE AĞTÜRK, KÜMAD Başkanı ve Kocaeli Müze Müdürü Serkan GEDÜK moderatörlüğünde Nikomedia’ya kentinin bilinmeyenler yönleri anlatılacak. Kayıp Roma Başkenti Nikomedia’ya (Kocaeli) dair yenilikçi arkeolojik çalışmalarıyla tanınan, Türk Bilim İnsanı olarak alanında ilk kez Harvard Üniversitesi’nin prestijli enstitülerinden Radcliffe Gelişmiş Bilimler Enstitüsü’ne seçilen Doç. Dr. Tuna ŞARE AĞTÜRK, KUMAD Dernek Başkanımız ve Kocaeli Müze Müdürü Serkan GEDÜK moderatörlüğünde Nikomedia’ya kentinin bilinmeyen yönleri KÜMAD @kumadorg instagram hesabında canlı yayında anlatılacak.

KAĞIDIN YOLCULUĞU; ÜRETİMİ, BOZULMA SEBEPLERİ VE KONSERVASYONU

Kocaeli Müze Müdürlüğü ve KÜMAD işbiriliğiyle Öğr. Gör. Dr. Nilüfer KİRAZ “Kâğıdın Yolculuğu; Üretimi, Bozulma Sebepleri ve Konservasyonu” konulu konferansı gerçekleştirecektir. Ayrıca yapılan çalışmaların sunulduğu “Kağıt Eserleri Korumak-Konservasyon Çalışmalarına Bakış” adlı sergi açılışı yapılacaktır. Kağıttan önce kullanılan yazı taşıyıcılarından kağıdın keşfine, kağıdın tüm dünyada kullanılan bir malzeme olana dek geçirdiği sürece ve Türklerin kullandıkları kağıtlara değinilecek. Osmanlıların kullandığı farklı kağıt türleri ve Türklerin ürettikleri kağıtlar anlatılacak. Ham kağıdın bir belge ya da kitap olana dek geçirdiği farklı terbiye yöntemleri (Boyama, ahar) ve üretim teknikleri sıralanacak. Bir kağıt eserin bozulmasına yol açan etkenler ve bunlara karşı alınabilecek önlemler anlatılacak. Kağıt eserlerin konservasyonunda kullanılan başlıca laboratuvar malzemeleri, aletler, yapıştırıcılar, kimyasallar ve uygulama yöntemleri tanımlanarak örnek restorasyon uygulamalarından bahsedilecektir.

Kültürel Mirası Koruma ve Önleyici Uygulama Çalışmaları

Duyuru ve etkinlikler hakkında bilgi almak için abone olunuz.

KÜMAD İnstagram Hesabı

@kumadorg

KÜMAD İnstagram Hesabı

@kumadorg hesabına ulaşmak için
Tıklayınız

KÜMAD Twitter Hesabı

@kumadorg

KÜMAD Twitter Hesabı

@kumadorg hesabına ulaşmak için
Tıklayınız

KÜMAD Facebook Hesabı

@kumadorg

KÜMAD Facebook Hesabı

@kumadorg hesabına ulaşmak için
Tıklayınız

KÜMAD Youtube Kanalı

@KÜMAD MİRAS

KÜMAD Youtube Kanalı

@KÜMAD MİRAS kanalına ulaşmak için
Tıklayınız

Kültürel Mirası Koruma & Araştırma Derneği

KÜMAD web sitesi ”Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı” kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu tamamiyle KÜMAD’a aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.

kumad.org copyrights 2022 / Tüm Hakları Saklıdır.

error: İçerik kopyalamaya karşı korumalıdır!